Laureaci I edycji konkursu

Nagrody dla uczniów:
I miejsce - Mikołaj Michalak - ZSP 1 Gniezno

II miejsce - Michał Paluch - ZSP 1 Gniezno

III miejsce - Kamil Ługowski - ZSR w Lututowie

Nagrody dla szkół:
I oraz II miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie

III miejsce - Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie

_________________________________________________________

LISTA FINALISTÓW - WG ALFABETU

Karol Kobyliński - ZSCKR Sokołów Podlaski
Kamil Ługowski - ZSR w Lututowie
Mikołaj Michalak - ZSP 1 Gniezno
Andrzej Misz - CKZiU w Strzelcach Opolskich
Michał Paluch - ZSP 1 Gniezno
Dawid Panasz- ZSR CKP w Świdwinie
Marcin Przydatek - ZSR CKP w Świdwinie
Mateusz Święciński - ZS w Wojewodzinie
Marcin Toruński - ZSR w Lututowie
Jerzy Zyskowski - ZS w Wojewodzinie

_________________________________________________________

Podsumowanie konkursów organizowanych przez Izbę

Dobiegła końca tegoroczna edycja trzech konkursów organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych: „Serwis na Medal”- organizowany po raz trzeci, „Mechanik na Medal” – po raz drugi i po raz pierwszy „Młody Mechanik na Medal”. Szczególnie dwa ostatnie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W zmaganiach konkursowych „Mechanika na Medal” wzięło udział ponad 120 mechaników serwisowych z całej Polski. Najnowszą ideą PIGMiUR jest konkurs „Młody Mechanik na Medal” skierowany do uczniów szkół rolniczych kształcących się w zawodach związanych mechaniką maszyn i urządzeń rolniczych. Zainteresowanie pierwszą edycją konkursu przerosło wszelkie oczekiwania. W pierwszej turze, mającej podobny przebieg do zmagań mechaników serwisowych wzięło udział prawie 230 uczestników ze szkół rolniczych z całego kraju.
Finałowe zmagania w dwóch pierwszych konkursach oceniała komisja, której przewodniczył prof. dr hab. Czesław Rzeźnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a skład komisji stanowili pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy oraz przedstawiciel Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu z Poznania.

Finał konkursu „Młody Mechanik na Medal” odbył się w piętek 20 września na wystawie AGRO SHOW w sali seminaryjnej. Przyjechało dziewięciu uczniów reprezentujących szkoły z Gniezna, Lututowa, Wojewodziny, Świdwina, Sokołowa Podlaskiego i Strzelec Opolskich. Niestety dziesiąty finalista miał ogromne problemy z dotarciem, ale i dla niego IZBA przygotowała nagrodę. Ci, którzy dotarli na czas musieli zmierzyć się zadaniami praktycznym i testem teoretycznym, przygotowanymi przez komisję konkursową. Całość imprezy prowadzili p. Włodzimierz Zientarski i Karol Wesołowski. Na początku uczniowie zmagali się z krótkimi zadaniami praktycznymi: przykręcenie śruby M10 z określonym momentem „na wyczucie” rozpoznawanie olejów firmy FUCHS OIL na podstawie oznaczeń literowo-cyfrowych i pomiar wałeczka łożyska za pomocą mikromierza. Komisja, której przewodniczył wiceprezes Izby pan Wiesław Kujawa oceniała jakość wykonanych zadań. Drugą część stanowił test teoretyczny, składający się 10 (okazało się) trudnych pytań, na które uczestnicy odpowiadali tak jak mechanicy dorośli za pomocą laptopa i systemu komputerowego. Po podliczeniu punktów zdobytych przez uczestników w etapie praktycznym i teoretycznym finału, komisja konkursowa wyłoniła finałową trójkę. Rywalizację wygrał Mikołaj Michalak z ZSP 1 z Gniezna, drugie miejsce zajął Michał Paluch z tej samej szkoły, a trzecią lokatę Kamil Ługowski z ZSR Lututów. Nagrodami dla laureatów są stypendia wypłacane przez 5 miesięcy. I tak dla zwycięzcy jest kwota 500zł/miesiąc, dla drugiego 400zł/miesiąc, a dla laureata trzeciej lokaty 300zł/miesiąc. Niezależnie od tego nagrody otrzymują również szkoły, które reprezentowali laureaci, odpowiednio 3.000zł, 2000zł i 1000zł. Optymizmem napawa ogromne zaangażowanie uczniów szkół rolniczych i przede wszystkim nauczycieli przygotowujących ich do tego konkursu. Myślę, że następne edycje „Młodego Mechanika na Medal” będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Bo przecież podstawową ideą tej rywalizacji jest kształtowanie świadomości ciągłego podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności praktycznych w branży naprawy maszyn rolniczych.

Już w sierpniu komisja wybrała się w objazd, odwiedzając 5 zakładów serwisowych, które zakwalifikowały do rozgrywki finałowej w konkursie "Serwis na Medal". Przy znacznym rozprzestrzenieniu terytorialnym serwisów musieliśmy pokonać prawie 2000 km, aby dotrzeć do wszystkich finalistów. Komisja na miejscu w zakładzie dokonała wnikliwej i kompleksowej oceny serwisu i na posiedzeniu po zakończeniu objazdu wyłoniła laureatów konkursu. Pierwsze miejsce zajął zakład serwisowy firmy KUNERT Spółka Jawna z Poladowa. Przypomnę, że w pierwszej edycji konkursu zajął drugie miejsce. Pozostałe miejsca na podium zajęli firma ROL-BRAT, S. W. Załęscy, Sp. J. z Żabina Karniewskiego i P. H. U. ROLMAX, Gabriel Kurzyna ze Świdnika” Różnice punktowe między finalistami były bardzo małe, co świadczy o wyrównanym poziomie finalistów. Cieszy również fakt, stałego podnoszenia jakości świadczonych usług przez zakłady, stała modernizacja i ścisłe przestrzeganie procedur, a także realizacja misji społecznej przedsiębiorstwa, co pokazuje naprawdę europejski poziom tych firm. Cały czas mamy nadzieję, że w następnych edycjach „Serwisu na Medal” weźmie udział większa ilość zakładów serwisowych, choć liczba ponad 20 startujących w tym roku daje nadzieję, że konkurs rozwinie szerzej skrzydła. Na pewno zachętą są atrakcyjne nagrody, które w tym roku kształtowały się na poziomie 15.000zł za I miejsce, 10.000zł za drugie i 5.000zł za trzecią lokatę.


19 września na terenie warsztatów szkolnych Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu na Golęcinie w Poznaniu odbył się finał praktyczny konkursu „Mechanik na Medal”. Finaliści zmagali się przez prawie 3 godziny z naprawą silnika S 4003, w którym trzeba było dokonać wymiany i regulacji rozpylaczy wtryskiwaczy, oraz pomiarami i weryfikacją wału korbowego tegoż silnika i zakwalifikowania go do dalszej naprawy. Cała piątka miała to samo zadanie do wykonania, ale każdy mechanik pracował na swoim stanowisku i posługiwał się częściami wymiennymi, narzędziami i przyrządami, które wybrał z przygotowanego wcześniej magazynu. Po zakończeniu naprawy, każdy z uczestników musiał zaprezentować jakość wykonywanego zadania poprzez uruchomienie silnika ciągnika. Na szczęście wszystkim finalistom udało się to bez problemu. Komisja miała kłopot z ustaleniem kolejności w finale praktycznym ze względu na wyrównany poziom uczestników. Toteż różnice między finalistami naprawdę były niewielkie i o wszystkim miał zadecydować finał teoretyczny na AGRO SHOW w Bednarach. Odbył się on następnego dnia w namiocie seminaryjnym. Finaliści rozwiązywali test przygotowany przez dr Adama Ekielskiego z SGGW, który znany jest z tego, że pytania przez niego przygotowane są bardzo trudne. Ale i tym razem mechanicy poradzili sobie z testem bardzo dobrze. Po podsumowaniu wyników finałów: praktycznego i teoretycznego komisja konkursowa ustaliła kolejność finalistów. Zwyciężył Michał Szendryk, drugie miejsce zajął Dariusz Wójcik, a trzecią lokatę Stanisław Pytka. Nagrody pieniężne wynosiły odpowiednio do zajętych miejsc na podium 5000 zł, 3000 zł i 2000 zł. Ważnym spostrzeżeniem jest fakt, że ci najlepsi to prawdziwa elita wśród mechaników maszyn rolniczych. Konkurs zaczyna się na trwale wpisywać kalendarz imprez Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych i na pewno następne edycje przyniosą wzrost ilości startujących mechaników z różnych firm z całej Polski.

Laureatom wszystkich konkursów na uroczystym spotkaniu nagrody wręczono w obecności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Stanisława Kalemby. Ranga osób, które doceniają wysiłek najlepszych ma również ogromne znaczenie i przełożenie na organizację przyszłorocznych zmagań.